Ugyan az ősz verőfényes napsütéssel és hosszas indián nyárral ajándékozott meg bennünket, de a hajnali fagyok már arra emlékeztetnek, hogy bizony hamarosan itt a téli szezon. Nem csak a fűtés vagy a kert csapok elzárása kapcsán érdemes azonban erre odafigyelni, hanem a gépjármű felkészítésekor is. A jeges, havas utak és a mínuszok egészen másfajta kihívás elé állítják autónkat, mint azt nyáron megszokhattuk. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a téli gumi használatának fontosságát, melynek segítségével balesetveszélyes szituációkat kerülhetünk el.
A Gumidirekt gumiszerviz azt javasolja az autósoknak, hogy amint a hőmérséklet tartósan hét fok alá süllyed, mindenképpen gondoskodjanak a gumicseréről. Ugyan sokkal korábban nem érdemes, hiszen például a szeptember végi cserével azt kockáztathatjuk, hogy a gumi a még meleg aszfalton gyorsan elkopik, de novemberben már igencsak időszerű a téli szett felszereltetése. A tapasztalatok azt mutatják, hogy sokan mégis megvárják az első havazást, ám akkor a szervizekben már hosszas sorok kígyóznak és korántsem biztos, hogy azonnal megoldható a csere. Érdemes tehát már most gondolni arra, hogy hamarosan nem csak hajnalban lesznek fagyok, és az előző tél alapján valószínűleg most is várhatóak komoly havazások és jeges utak.
Sajnos még mindig sok autós van, aki úgy gondolja, felesleges lecserélni a gumikat, pláne akkor, ha csak városon belül közlekedünk az autóval. Ez azonban a lehető legrosszabb döntés. Egyrészt nem láthatjuk előre, milyen lesz az idei tél, másrészt a latyak, a jégbordák bizony akár városban is komoly gondot okozhatnak. Nem mehetünk el a felszerelt téli gumik állapota mellett sem, hiszen ha kopott, sérült gumival közlekedünk, az szintén kockázati tényezőnek számít.
Ha a téli gumi profilmélysége elérte a 4mm-t, akkor mindenképpen célszerű a cseréről gondoskodni. De mégis milyen márka mellett tegyük le a voksot? A kérdés gyakran még gyakorlott autósoknak is problémát okoz, hiszen a kínálat igencsak széles. Minden téli gumiról elmondható, hogy profilmélység, anyagösszetétel és felületi kialakítás terén is eltér a nyári változattól, de a teljesítmény ettől függetlenül más és más lehet az egyes márkáknál. Az ADAC autógumi tesztjei remek választásnak bizonyulnak annak érdekében, hogy sikerüljön jobban kiigazodni a márkák útvesztőjében, és tisztában lehessünk azok előnyeivel és hátrányaival. A tapasztalatok azt mutatják, hogy célszerű legalább a középkategóriás gumik között nézelődni, ugyanis ezek már hoznak egyfajta megbízható minőséget.
A biztonságos közlekedés nem csak a használt autógumin múlik, hanem az autó rendszeres szervizelésén is. Ha időben felismerjük a problémákat, azzal nem csak pénzt spórolhatunk hosszú távon, de megelőzhetjük azt, hogy vezetés közben derüljön fény egy-egy rendszer működésképtelenségére. Ha kihagynánk a szervizekben az őrült rohamot, akkor hasznos, ha már most gondoskodunk a téli gumik cseréjéről.