Az utóbbi időszakban a személyi kölcsönök piaca felívelő ágban van. Nagyon sok bank fejleszti ezt a fajta hiteltermékét. Mi a sikerének a titka, és egyéni vállalkozók is igényelhetik?
Fenti felvetésre egyszerű a válasz. A kamatkörnyezet kedvezőbbé válása miatt a szabad felhasználású kölcsönök olyan hiteltermékké váltak, melyek díjai az elfogadható mérték alá csökkentek, elsősorban a kamatok csökkenése miatt. Így lettek egyre népszerűbbek, a bankok pedig észlelték az ebben a szegmensben rejlő lehetőségeket és egyre jobban egyszerűsítik a szabad felhasználású személyi kölcsönök igénylési folyamatát. Ebben a sorban a legújabb fejlesztés a különböző online formában megvalósuló ügyfélazonosítás, ami lehetővé teszi a teljes hiteligénylési folyamat lebonyolítását anélkül, hogy szükséges volna az igénylőnek a bankfiókba befáradni.
De mi a helyzet az egyéni vállalkozókkal? Igényelhetik ők is?
A személyi kölcsönök leglényegesebb tulajdonsága, hogy nincs bevont ingatlanfedezet, így a bank az ügyfélminősítés alapján dönt arról, hogy hitelképesnek ítéli-e meg az ügyfelet, vagy sem. Ez pedig meghatározza, hogy mekkora összeghez juthat hozzá az igénylő.
A hitelképesség-vizsgálat legfontosabb eleme, hogy rendelkezik-e megbízható jövedelemforrással az igénylő, valamint ez a jövedelemforrás tartósnak minősíthető-e.
Ezen felül egy másik fontos kritériumnak kell megfelelnie az igénylőnek, nem lehet rajta a negatív KHR listán. Ha ez teljesül, a többi feltétel egyszerűen teljesíthető. Ez elsősorban a személy azonosítása és kora. Túl fiatal és túl idős igénylőknek a bankok nem szívesen adnak kölcsön, így 20-23 éves kor alatt és 70-75 éves kor felett nem valószínű, hogy kölcsönt kapunk.
Összefoglalva, a következőkre van szükség a kölcsön igényléséhez:
- megfelelő korú igénylő: 20-75 év között (bankonként eltérő lehet),
- személyi okmányok megléte,
- munkáltatói igazolás (határozatlan idejű munkaviszonyról)
- munkáltatói jövedelemigazolás (a bank nyomtatványán igazolva),
- három havi bankszámlakivonat,
- egyéb, bank által meghatározott dokumentumok megléte.
Egyéni vállalkozóként a helyzet kicsit bonyolultabb. Az ő esetükben a jövedelem igazolása a NAV általi jövedelemigazolással tehető meg. Ezen felül szükséges egy NAV nullás igazolás arról, hogy nincs köztartozása a vállalkozónak. Valamint, hogy nincs tartozása semmilyen egyéb szerv felé. Természetesen az egyéni vállalkozó sem szerepelhet a negatív KHR listán. Ezen felül pedig szükséges igazolni aktív bankszámla használatot is, annak ellenére, hogy az egyéni vállalkozó bevétele nem érkezik a bankszámlájára. Banktól függ, hogy az igazolt jövedelem hány százalékát veszik figyelembe a hitelbírálat során. Fontos feltétel, hogy szükséges egy teljes lezárt üzleti év megléte és igazolása.
Amennyiben az igénylő rendelkezik a fenti kibővített dokumentációval és megfelel valamennyi feltételnek, abban az esetben ugyanazokkal a feltételekkel juthat személyi kölcsönhöz, mint bármilyen bérjövedelemmel rendelkező igénylő.