Ha valaki arra kér, gondolj bármire, kivéve egy rózsaszín elefántra, akkor garantáltan az elefántra fogsz gondolni. Ha pedig egy alkalmazás a Try Not to Smile nevet viseli, biztosan pillanatok alatt vigyorogni fogsz.
A Try Not to Smile ötlete Horváth Roland, egy 17 éves magyar fejlesztő fejéből pattant ki. Az alkalmazás elindít egy számlálót, majd rövid, mókás videókat játszik le azért, hogy megnevettessen – a legtöbbször ez össze is jön. A számláló akkor áll meg, amikor kuncogni, kacarászni vagy röhögni kezdesz. Ekkor megjelenik egy megosztható GIF, amelyen magadat láthatod, amint épp próbálod elfojtani a nevetésedet – ez pedig sokszor még szórakoztatóbb, mint maga a videó.
„Mindennapi problémákból indulok ki – mondja Roland –, és igyekszem minél hasznosabb alkalmazásokat készíteni.”
Sok gyerekhez hasonlóan Roland is videójátékokon nőtt fel. Másokkal ellentétben azonban neki folyton azon járt az esze, hogyan készíthetne ő is hasonlókat. Hetedik osztályban belevetette magát a programozásba és a mobilalkalmazások készítésébe. Oktatóvideókat nézett, online fórumokat olvasott, és elsajátította a Swift és a Unity programnyelvek rejtelmeit.
„Meggyőződésem, hogy mindannyian képesek vagyunk megtanulni bármit” – mondja. – „Az eszközök mindenesetre adottak.”
Kézzel rajzolt képek a Try Not to Smile alkalmazásban.
Roland már számos alkalmazást tett közzé, többek közt egy listavezetőt is. „Mindennapi problémákból indulok ki, és igyekszem minél hasznosabb alkalmazásokat készíteni” – vallja.
Első jelentős projektjét 2016-ban hozta létre: elkészítette a Show Me! címet viselő oktatóalkalmazást, amellyel a jelnyelvet lehet elsajátítani szórakoztató, intuitív módon.
A garantált mosoly titka, ha megpróbálunk nem mosolyogni.
„Annyi alkalmazás specializálódott a nyelvtanulásra, nem értettem, a jelnyelvet miért hanyagoljuk el” – mondja. – „Pedig a legtöbben alapvető szinten sem tudunk jelnyelvi eszközökkel kommunikálni.”
2017-ben Roland választ adott egy másik fontos kérdésre is: hogyan szunyókáljunk tömegközlekedési eszközökön úgy, hogy a megállónkat se mulasszuk el? A Transitnap tulajdonképpen egy ébresztőóra, amely figyelmeztet, ha közel az úti cél.
Egy módszer, amellyel a gyerekek is könnyen megtanulhatják a jelnyelvet.
A legtöbben alapvető szinten sem tudunk jelnyelvi eszközökkel kommunikálni.
Roland három éven belül másodszor nyerte el az Apple ösztöndíját, így a nyáron részt vehet a kaliforniai San Joséban rendezett nemzetközi fejlesztői konferencián (Worldwide Developers Conference).
„Hinned kell magadban és az ösztöneidben, ha valóra akarod váltani legédesebb álmaidat” – mondja. – „Egy alkalmazást létrehozni fáradságos és időigényes munka, de minden perce megéri.”